Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Challenge Ju-Jitsu Sport Niepołomice. Miano Drużyny Roku Polski 2022 po najlepszym sezonie w historii klubu. Zobaczcie zdjęcia

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
Arkadiusz Małek odbiera nagrodę dla Drużyny Polski Roku 2022
Arkadiusz Małek odbiera nagrodę dla Drużyny Polski Roku 2022 Sylwia Dąbrowa
- To nasze największe wyróżnienie w historii – mówi założyciel, prezes i trener Challenge Ju-Jitsu Sport Niepołomice Arkadiusz Małek po odebraniu nagrody dla Drużyny Roku Polski 2022 w ogólnopolskim plebiscycie sportowym, w którym głosowali czytelnicy gazet Polska Press Grupy, a którego uroczysta gala finałowa odbyła się 25 lutego w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Najlepszy sezon w historii klubu

- To był najlepszy sezon w ośmioletniej historii klubu. Myślę, że nasz drużyna osiągnęła w nim wszystko, co było możliwe, między innymi podwójne mistrzostwo świata, medale w mistrzostwach Europy, drużynowe mistrzostwo kraju i drużynowy Puchar Polski oraz pierwsze miejsce w ogólnopolskiej lidze. Więcej się nie dało zdobyć. Trudno będzie przebić ten wynik, choć w tym roku chcielibyśmy zdobyć więcej złotych medali na mistrzostwach Europy i świata – podkreśla Arkadiusz Małek.

Reprezentanci Challenge Ju-Jitsu Niepołomice w 2022 roku wywalczyli aż 272 medale, w tym 149 złotych, 75 srebrnych i 48 brązowych. W najważniejszej imprezie – grudniowych mistrzostwach świata w Mar de Plata (Hiszpania) w combat ju jutsu – sięgnęli po osiem krążków. Nadia Małek (córka trenera) została mistrzynią globu w closs contact i full contact, Oskar Zych – wicemistrzem w obu tych konkurencjach, Oliwia Długosz zdobyła srebro w pierwszej i brąz w drugiej, a Julia Wojcieszko i trener Małek brąz w drugiej.

Specjalność: combat ju jutsu

W 2022 roku klub zorganizował dwa obozy szkoleniowe, dwa egzaminy na stopnie uczniowskie kyu, cztery Ligi CJJ i otwarte mistrzostwa Polski CJJ. Z dwunastu osób, które zostały wyróżnione za największą liczbę punktów zdobytych w ogólnopolskiej lidze CJJ, aż dziesięć reprezentuje niepołomicki klub: Zuzanna Brykała, Bartłomiej Chwajoł, Franciszek Jagła, Aleksandra Kaliszka, Tomasz Krzysztofiak, Nadia Małek, Pola Szczęśniak, Izabella Waligóra, Filip Zaporowski i Oskar Zych. Ponadto Chwajoł i Zych zaliczyli zwycięski debiut w formule MMA na Gali FighTTime 25 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach.

W niepołomickim klubie trenuje około 70 uczniów; najmłodszy ma 4 latka, najstarszy 54 lata. W imprezach startuje 30 zawodników w wieku od 7 do 23 lat. Przez pierwszych kilka lat w klubie rywalizowali oni w różnych formułach sportów walki, ale od trzech skupiają się na combat ju jutsu, czyli najtwardszej i najbardziej dynamicznej odmianie ju jutsu na świecie. W niej się najlepiej spełniają. W tym roku czekają ich występy w majowych ME na Słowacji i listopadowo-grudniowych MŚ w nieznanym jeszcze kraju (najprawdopodobniej także jednak europejskim).

Od trzech lat najlepsi w kraju

- To nie jest tylko klub, funkcjonujemy bowiem jak rodzina. Wszyscy sobie nawzajem pomagają, jeden drugiemu kibicuje, jeden drugiego wspiera. To nas wyróżnia spośród innych klubów. Zdecydowana większość zawodników jest z Niepołomic – miasta i gminy. To głównie młodzież szkolna, z „podstawówek”. Od trzech lat nie schodzimy z pierwszego miejsca w drużynowych mistrzostwach Polski. Cały czas podnosimy sobie jednak poprzeczkę - tłumaczy trener Małek.

I dodaje: - Staramy się o dofinansowanie z miasta i gminy, które pomagają klubowi. Swoją cegiełkę dokładają także rodzice zawodników poprzez współfinansowanie wyjazdów na zawody. A czasami zdarzają się trzy wyjazdy w trakcie miesiąca. Nie tylko więc ja i moi podopieczni, ale również rodzice są szczęśliwi, że nasze wyniki zostały nagrodzone w tym plebiscycie. To nasze największe wyróżnienie w historii klubu.

44-letni Małek posiada wieloletni doświadczenie w takich sztukach walki, jak: ju-jitsu, combat 56, karate kyokushin, kickboxing, aikido i muay thai. W 2005 roku założył Szkołę Sztuk Walki Muay Thai Target. Jest prezesem Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Target Muay Thai, a także sędzią i instruktorem rekreacji ruchowej. W 2022 roku – ostatnim w roli zawodnika – został wicemistrzem Europy i brązowym medalistą MŚ w combat ju jutsu. Jego podopieczni mają na koncie wiele medali m.in. mistrzostw Polski, Europy i świata.

Medale niepołomiczan 2022

Mistrzostwa świata CJJ

  • 2 złote, 3 srebrne, 3 brązowe

Mistrzostwa Europy CJJ

  • 1 złoty, 4 srebrny, 3 brązowe

Mistrzostwa Polski

  • 44 złote, 22 srebrne, 11 brązowych

Puchar Polski CJJ

  • 18 złotych, 9 srebrnych, 3 brązowe

Liga CJJ

  • 84 złote, 37 srebrne, 28 brązowych
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na niepolomice.naszemiasto.pl Nasze Miasto