MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża na Radziejowej to częsty kierunek wycieczek. Widoki są wspaniałe o każdej porze roku. W sezonie letnim jest tam spory ruch

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Widoki z wieży na Radziejowej o poranku. Fantastyczny wschód słońca
Widoki z wieży na Radziejowej o poranku. Fantastyczny wschód słońca Adam Olszowski
Wieża widokowa na Radziejowej została oddana do użytku w 2020 roku. To jedna z atrakcji Beskidu Sądeckiego, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Podczas odbudowy zwiększono platformę widokową i dzięki temu może z niej korzystać więcej osób jednocześnie. Radziejowa to bardzo częsty kierunek pieszych wycieczek. W sezonie letnim na szlakach można spotkać bardzo dużo turystów.

Radziejowa (1266 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego (gmina Piwniczna-Zdrój). Góra jest porośnięta drzewami, ale dzięki drewnianej wieży widokowej, można sporo zobaczyć – otwiera nam się widok na Tatry, Pieniny, pasmo Jaworzyny Krynickiej, a także Beskid Wyspowy i Żywiecki oraz Gorce. Nowa konstrukcja została oddana do użytku cztery lata temu, bo starą zjadły grzyby i nie nadawała się do użytkowania.

Królowa Beskidu Sądeckiego leży w głównym grzbiecie pasma Radziejowej, pomiędzy Wielkim Rogaczem, a masywem Złomistego Wierchu. Przed Przełęczą Długą znajduje się jeszcze kulminacja Małej Radziejowej.

Wieża na Radziejowej to częsty kierunek wycieczek. Widoki są wspaniałe o każdej porze roku. W sezonie letnim jest tam spory ruch
Damian Radziak

Z Obidzy w Piwnicznej- Zdroju można rozpocząć wędrówkę nie tylko na Radziejową, ale wybrać inne szlaki i dojść na Eliaszówke - tam również jest wieża widokowa, szlakiem pątniczym na Słowację do Litmanowej, bądź wybrać się w kierunku Rezerwatu Białej Wody w Pieniny. To bardzo oblegane przez turystów miejsca o każdej porze roku a także dnia czy nawet nocy.

- Ruch jest naprawdę duży, z resztą to są popularne trasy. W sezonie letnim, szczególnie w weekendy jest mnóstwo turystów - mówi nam Stanisław Michalik, nadleśniczy z Piwnicznej- Zdroju, który zauważa, że przyczyniła się do tego także budowa wieży na Radziejowej.

Turyści, którzy chcą dopisać Radziejową do swojej listy Korony Gór (to jedyny szczyt Beskidu Sądeckiego na tej liście) znajdą stosowną pieczątkę przy tablicy z napisem Radziejowa. Znajduje się ona w metalowym pudełku.

Szlaki prowadzące na Radziejową:

  • Z Obidzy przez Rogacze - szlak czerwony, niebieski i czerwony, 4 km, 400 m podejścia, 2 h marszu
  • Z Piwnicznej przez Niemcową i Rogacze - szlak żółty i czerwony, 10,5 km, 1000 m podejścia, 4,5 h marszu
  • Z Rytra przez Kordowiec - szlak czerwony, 11 km, 1100 m podejścia, 4,5 h marszu
  • Z Rytra przez Kornytową i przełęcz Żłobki - szlak niebieski, żółty i czerwony, 11,5 km, 1100 m podejścia, 4,5 h marszu
  • Z Rytra przez Wielką Przechybę - szlak niebieski i czerwony, 14 km, 1100 m podejścia, 5,5 h marszu
  • Z Jazowska przez Wielką Przechybę - szlak zielony i czerwony, 15,5 km, 1200 m podejścia, 6 h marszu
  • COMPONENT {"params":{"id":"25624237"},"component":"single_article"}
  • Z Krościenka przez Wielką Przechybę - szlak czerwony, 17,5 km, 1300 m podejścia, 6,5 h marszu
  • Ze Szczawnicy przez przez Wielką Przechybę - szlak niebieski i czerwony, 14,5 km, 1100 m podejścia, 5,5 h marszu
  • Z Jaworek przez Rogacze - szlak czerwony, niebieski i czerwony, 10 km, 800 m podejścia, 4 h marszu
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wieża na Radziejowej to częsty kierunek wycieczek. Widoki są wspaniałe o każdej porze roku. W sezonie letnim jest tam spory ruch - Gazeta Krakowska

Wróć na niepolomice.naszemiasto.pl Nasze Miasto