MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Silny wiatr, szalone temperatury i gwałtowne burze. Piątek, a także nadciągający weekend w Małopolsce zapowiada się naprawdę gorąco

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Wielkie upały, szalone temperatury i gwałtowne burze. Piątek, a także nadciągający weekend w Małopolsce zapowiada się naprawdę gorąco
Wielkie upały, szalone temperatury i gwałtowne burze. Piątek, a także nadciągający weekend w Małopolsce zapowiada się naprawdę gorąco Archiwum PPG
Piątek w Małopolsce, ale i w całym kraju pod znakiem wysokich temperatur. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega, że w najbliższych dniach termometry mogą pokazać nawet 33°C. - Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje do dziś, 28 czerwca, do godz. 20.00. Ponadto na piątek, od godz. 10.00 do północy wydano również ostrzeżenie przed burzami - przypomina krakowski magistrat.

- Uwaga! Dziś, 28 czerwca, prognozowane burze z silnym wiatrem, ulewnym deszczem i lokalnie gradem. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek - taki ALERT RBC otrzymali dzisiaj m. in. mieszkańcy Krakowa.

- W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami duże, głównie po południu, i wtedy przelotne opady deszczu oraz burze. W pasie od Pomorza Gdańskiego i Warmii przez Mazowsze i Ziemię Łódzką po Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie suma opadów deszczu w trakcie burz od 35 mm do 50 mm oraz grad. Na zachodzie kraju opady deszczu w czasie burz do 30 mm oraz opady gradu - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB.

Jak podają synoptycy: "temperatura maksymalna od 25°C, 26°C na północnym zachodzie oraz w kotlinach górskich, około 30°C na zachodzie i południu do 32°C w centrum, lokalnie do 33°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni od zachodu skręcający na południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, na wschodzie do 80 km/h".

Burze w całym kraju!

IMGW wyjaśnia, że w piątek rozwój burz będzie możliwy w całym kraju.

- Do Polski nadal będzie napływać gorące i wilgotne powietrze zwrotnikowe cechujące się dużą niestabilnością. Sprzyjać to będzie rozwojowi gwałtownych burz. We wschodniej połowie kraju burze będą się rozwijać na linii zbieżności. Będą występować na ogół w postaci rozproszonych izolowanych i nietrwałych komórek lub słabo zorganizowanych klastrów. Słaby przepływ powietrza skutkować będzie powolnym przemieszczaniem się burz, a co za tym idzie kumulacją opadów w jednym miejscu - wyjaśniają synoptycy.

Burzom będą też towarzyszyły opady deszczu do 40 mm - 50 mm, a także porywy wiatru do około 80 km/h - lokalnie 90 km/h. Ponadto może również występować opad gradu. W godzinach popołudniowych nad Polskę zacznie się nasuwać chłodny front atmosferyczny.

- Będą mu towarzyszyć dużo lepsze warunki kinematyczne co przełoży się na lepszą organizację burz i większe zagrożenie silnymi porywami wiatru do 90 km/h, a punktowo niewykluczone pojedyncze porywy do 100 km/h. Dość wyraźny przepływ powietrza spowoduję, że sumy opadów nie powinny przekraczać 30 mm. Burzom może także towarzyszyć grad - podkreśla IMGW.

W całej Polsce obowiązuje drugi stopień zagrożenia upałami, pierwszy stopień zagrożenia burzami na wschodnich krańcach Polski i drugi stopień zagrożenia burzami w reszcie kraju.

Jak przetrwać upały?

  • Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.
  • Niewątpliwie upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.
  • Lekarze zalecają, aby wtedy osoby starsze i dzieci nie wychodziły z domu. Powinniśmy pamiętać o ochronie głowy i pić nawet trzy litry wody dziennie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby:

  • usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
  • przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami;
  • zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
  • przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne;
  • uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

W przypadku zagrożenia podtopieniem:

  • słuchaj komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji,
  • przenieś wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku,
  • zadbaj o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany,
  • pojazdy z terenu posesji przestaw w niezagrożone miejsca,
  • zabezpiecz budynek i przygotuj worki z piaskiem.

Fale upałów nad Polską. Jak się chronić?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Silny wiatr, szalone temperatury i gwałtowne burze. Piątek, a także nadciągający weekend w Małopolsce zapowiada się naprawdę gorąco - Gazeta Krakowska

Wróć na niepolomice.naszemiasto.pl Nasze Miasto