Biegunka u dzieci i dorosłych – jak sobie z nią poradzić?

Materiał informacyjny e-zikoapteka.pl
Biegunka potrafi być bardzo dokuczliwym objawem. Może być ona spowodowana infekcją wirusową lub bakteryjną, stosowaniem leków, zjedzeniem niektórych pokarmów lub chorobami przewlekłymi. Jest to dość powszechna dolegliwość, która występuje w każdym wieku. Zobacz, jak poradzić sobie z biegunką.

Biegunka u dzieci i dorosłych

Biegunkę rozpoznaje się, gdy stolec oddawany jest więcej niż 3 razy na dobę, a dodatkowo zmienia się jego konsystencja – ze stałej na półpłynną. Często towarzyszą jej jeszcze inne objawy. Mogą to być: bóle brzucha, brak apetytu, nudności i wymioty, podwyższona temperatura ciała i osłabienie. Biegunka nie zawsze oznacza groźną chorobę. W wielu przypadkach można leczyć ją samodzielnie w domu, stosując leki na biegunkę bez recepty i naturalne sposoby.

Leki na biegunkę dla dorosłych i dzieci

Leki na biegunkę działają na kilka sposobów. Mogą hamować perystaltykę jelit, zwiększać napięcie zwieracza odbytu i wydłużać czas pasażu jelitowego. Tak działa m.in. loperamid.

Są dostępne także leki z węglem leczniczym. Substancja ta ma zdolność do wiązania różnych substancji, które są obecne w jelitach, co uniemożliwia ich wchłanianie. Mowa przede wszystkim o różnego rodzaju toksynach (np. tych wydzielanych przez bakterie), ale także lekach i gazach jelitowych. Dzięki temu łagodzi nieprzyjemne objawy.
W leczeniu biegunek u dorosłych i dzieci znajdują zastosowanie probiotyki. Są to preparaty, które przywracają naturalną mikroflorę bakteryjną w jelitach. Tym samym usprawnia się funkcjonowanie układu pokarmowego.

Jakie są sposoby leczenia biegunki?

W leczeniu biegunki nie można zapomnieć także o prawidłowym nawadnianiu organizmu. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala zapobiec groźnemu dla zdrowia i życia odwodnieniu. Wraz ze stolcem następuje zwiększona utrata wody. Po każdej wizycie w toalecie należy wypić dodatkową szklankę płynów (np. elektrolitów).

Ponadto ważny jest sposób odżywiania się. Najlepiej sięgać po produkty lekkostrawne i takie, które nie przyczyniają się do nasilenia problemu. Dobrze jest zacząć od kleiku ryżowego, sucharków, gotowanej marchewki, pieczonego jabłka i stopniowo podawać inne pokarmy. Przy biegunce nie można jeść produktów mlecznych, smażonych i fast-foodów.

Kiedy udać się do lekarza?

Do lekarza trzeba udać się, jeżeli biegunka jest bardzo nasilona. Konsultacja medyczna jest konieczna, gdy pojawiają się także inne objawy (gorączka, znaczne osłabienie, krew w stolcu). Jeżeli osoba chora nie spożywa płynów, lekarz może zadecydować o nawadnianiu dożylnym.

Dodaj ogłoszenie