AKT Niepołomice-Kraków. Zdobyli 28 medali w mistrzostwach świata w karate tradycyjnym w Brazylii. Zobaczcie zdjęcia

Jerzy Filipiuk
28 medali (9 złotych, 12 srebrnych, 7 brązowych) zdobyła 9-osobowa ekipa Akademii Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków podczas mistrzostw świata, które odbyły się w brazylijskiej miejscowości Natal.

Ekipa AKT wywalczyła 17 krążków w konkurencjach indywidualnych i 11 w konkurencjach drużynowych. Zawodników i zawodniczki do startu w Brazylii przygotowali prezes AKT Paweł Janusz oraz jego brat Michał i Katrin Kargbo. W wyjeździe za ocean ekipę wsparli członkowie AKT oraz Miasto i Gmina Niepołomice, a także burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice Roman Ptak.

Kilkoro reprezentantów AKT okazało się multimedalistami MŚ. Senior Paweł Tomasik został mistrzem świata w kumite, srebrnym medalistą w enbu m/m i kumite druż. oraz brązowym medalistą w enbu m/k, seniorka Natalia Janusz mistrzynią globu w kata druż. i brązową medalistką w fukugo, kata i enbu, senior Wiktor Staszak wicemistrzem globu w kata ind. i druż., kumite drużynowym i enbu, młodzieżowiec Joanna Łyżwińska mistrzynią świata w fukugo i kata druż. oraz srebrną medalistką w kata ind., kumite ind. i druż.

Junior Wiktor Janusz został mistrzem globu w kata druż., srebrnym medalistą w fukugo, enbu i kumite druż. oraz brązowym medalistą w kumite ind., junior Mikołaj Fiertak mistrzem świata w kata druż., srebrnym medalistą w kata, enbu i kumite druż., juniorka Oliwia Pękala mistrzynią świata w kata druż. oraz brązową medalistką w kata i kumite, a kadet Jan Janusz mistrzem świata w kumite, fukugo i enbu m/m, srebrnym medalistą w enbu m/w oraz brązowym medalistą w kata.

23-osobowa ekipa Polskiej Unii Karate Tradycyjnego, która zdobyła aż 57 medali (19 złotych, 23 srebrne i 15 brązowych), po zakończonych zawodach została w Brazylii jeszcze przez siedem dni, korzystając z uroków pięknego Natal. Zawodniczki i zawodnicy wybrali się m.in. na wycieczkę buggy po okolicznych wydmach oraz przejażdżkę jeepami i rejs statkiem. Zwiedzili też kilka pięknych brazylijskich plaż.