Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strach przed szybką koleją w Żorach-Rowniu. To będzie "zagłada ekosystemu"? Zobacz ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 7 lat
Unikalnej przyrodzie w rejonie stawów Bies na pograniczu Żor-Rownia i Szczejkowic w gminie Czerwionka-Leszczyny grozi zagłada. To przedłużenie Pojezierza Palowickiego, które ma przeciąć linia szybkiej kolei Centralnego Portu Komunikacyjnego. Od dawna przeciwko takiej lokalizacji szlaku dla pociągów m.in. Pendolino w kierunku czeskiej Ostrawy protestują mieszkańcy.

Zielone płuca Rybnickiego Okręgu Przemysłowego

Planowa inwestycja spowoduje zniszczenie nie tylko zielonych płuc Rybnickiego Okręgu Przemysłowego, ale również konieczność wysiedlenia wielu mieszkańców. Dziesiątki ludzi z Żor, Palowic czy Szczejkowic dopiero co wybudowało swoje domy, szereg budynków dopiero powstaje. Linia szybkiej kolei ma przeciąć z północy na południe Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.

Adam i Celina Śmietanowie postawili piękny dom w Rowniu przy ulicy Tęczowej nad jednym ze stawów Bies, zwany pierwszym.

Miejsce to jest niezwykle urokliwe. Dla pana Adama, z zamiłowania ornitologa, zamieszkanie blisko brzegu takiego akwenu było zawsze marzeniem. Zdecydował jednak przypadek. Postawili dom na dostępnej działce, której byli właścicielami.

- Jako chłopak na grobli za nami, obserwowałem pierwsze ptaki siewkowate (np. rybitwy – przyp red.,) w moim życiu. To było dla mnie niesamowitym przeżyciem. Nigdy nie przypuszczałem, że znajdę tutaj swój dom i miejsce w życiu; właśnie przy tej grobli i stawie – mówi Adam Śmietana.

Dzięki temu mieszkańców wszystkich wita rano śpiew ptaków. Zresztą nie zanika on przez cały dzień aż do wieczora.

Oaza ptactwa: bociany, kormorany, rybitwy, bielik oraz wiele innych gatunków

- Odzywa się słowik szary, słychać kopciuszka i rudzika. W rejonie stawów żyją bociany, kormoran czarny, rybołów, bączki, zimorodki. Nad wodami krąży największy polski ptak drapieżny – bielik – wylicza Adam Śmietana.

Intensywna zieleń, bezpośrednie sąsiedztwo Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich sprawiają, że mieszkańcy mówią o tutejszym raju na Ziemi. Niemniej kiedyś rejon stawów był jeszcze bardziej „dziki”, a zatem atrakcyjny dla mieszkańców. W ostatnich latach bowiem podlegają coraz intensywniejszej gospodarce rybackiej.

CPK korzystne dla centralnej Polski, dla Śląska oznaczać będzie pogłębianie peryferyjności regionu

Unikalną przyrodę może bezpowrotnie zniszczyć kolej dużych prędkości, o której dr Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, mówi, że inwestycja ta w żaden sposób nie posłuży regionom bardziej oddalonym od centrum Polski. Mało tego, sprawi, że staną się jeszcze większymi peryferiami.

- Przeraża nas (moją rodzinę, sąsiadów) myśl o planowanej budowie kolei dużych prędkości. Nasz raj na Ziemi może zniknąć. Już autostrada zakłóca spokój, przede wszystkim hałas od wiaduktu; prawdopodobnie jakieś uderzane kołami samochodów jakieś uszkodzone jego elementy. CPK, (zaplanowany przebieg linii kolejowej nas zaskoczył) zniszczy całkowicie ten spokój, jeszcze ciszę i śpiew ptaków. Mam nadzieję, że ta nasza idylla potrwa jak najdłużej – zaznacza pan Adam, który jest za realizacją w całej Polsce szybkiej kolei, ale w rozsądnych lokalizacjach.

"Szprychy" nie mogą przecinać obszarów o szczególnej wartości przyrodniczej oraz gęsto zabudowanych, zwłaszcza nowymi domami. Skandalem jest wydawanie zezwoleń na budowę na gruntach przeznaczonych pod kolej dużych prędkości. Niestety, tak dzieje się nagminnie. Samorządy tłumaczą, że nie mogą odmówić wydania decyzji, ponieważ przebieg linii kolejowych nie został jeszcze usankcjonowany. To tak, jakby ich nie było, ale za chwilę mogą znaleźć się w konkretnym projekcie budowy. Stąd rada dla inwestorów, by wcześniej zorientowali się, czy ich działka nie znajduje się w obszarze planowanej budowy kolei CPK.

Dom 30 metrów od pędzącego Pendolino!

Jeden z sąsiadów pana Adama bije na alarm, że o ile nie zostanie „wykupiony” pod inwestycję kolejową, to w razie jej realizacji, jego piękny, nowy dom znajdzie się raptem 30 metrów od torowiska, którym będą pędziły Pendolino. Kolejny mieszkaniec, Eugeniusz Bieg, podkreśla że tory miałyby biec… środkiem jego sypialni.

Ponadto, proponowane kwoty wykupu nieruchomości nie zadowalają ich właścicieli. W przypadku szybkiej kolei oferuje się bowiem ceny rynkowe, a nie odtworzeniowe jak było kilkanaście lat temu w przypadku budowy autostrady A1.

Jak powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek, prace nad kolejową częścią inwestycji nie zostały wstrzymane. oznacza to, że powstaną linie szybkiej kolei, czyli tzw. szprychy. Jedną z nich jest trasa biegnąca przez województwo śląskie w kierunku granicy z Republiką Czeską.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto