Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pola Chwały 2015 w Niepołomicach [ZDJĘCIA]

bw
fot. Łukasz Olearczyk
Pola Chwały obchodzą w tym roku jubileusz. To była już dziesiąta edycja imprezy. Ze spotkania miłośników gier historycznych to wydarzenie przerodziło się w jedną z największych imprez historycznych i militarnych w Polsce. Tegoroczne Pola Chwały były w szczególny sposób poświęcone czasom II wojny światowej (w tym roku wypada 70. rocznica jej zakończenia) oraz okresowi wojen napoleońskich. Wielką atrakcją był po raz pierwszy ściągnięty do Niepołomic w pełni sprawny czołg (T-34/85 z Muzeum Sztygarka z Dąbrowy Górniczej), który będzie można oglądać w jednym z obozów i w akcji na Hipodromie, podczas rekonstrukcji bitewnych.

10 lat Pól Chwały

Pola Chwały od początku są organizowane przez miłośników historii i wojskowości, których pasje realizują się na różne sposoby. Jedni z nich odtwarzają historyczne oddziały wojskowe, szyją mundury i rekonstruują bitwy, inni robią to samo w skali makiety, a jeszcze inni na planszach do gry. Kolejni budują modele, śpiewają stare pieśni i tańczą albo piszą książki i prace naukowe. Dla nich wszystkich historia jest ważnym elementem życia, pasją i radością, którą chcą się dzielić z innymi.

Impreza obejmuje całe centrum Niepołomic. Miasto na trzy dni stają się wielkim, kolorowym i wielonarodowym garnizonem, a na jego ulicach można spotkać rycerzy i żołnierzy z różnych epok i krajów oraz wozy bojowe.

Obozy wojskowe są rozstawione wokół zamku i na terenach zielonych w centrum Niepołomic. Oddziały rekonstrukcyjne zostały podzielone według epok od starożytności po współczesność. Każdy może z bliska oglądać mundury, broń i pojazdy wojskowe. Na hipodromie za zamkiem odbywają się pokazy oddziałów rekonstrukcyjnych, a ulicami Niepołomic idzie widowiskowa defilada, podczas której prezentują się wszystkie oddziały biorące udział w imprezie.

W niepołomickim zamku na specjalnych makietach są rozgrywane największe bitwy z historii Europy i świata. Można także oglądać wystawę modeli wojskowych. W zamkowych komnatach przez 48 godzin non stop odbywa się maraton miłośników gier planszowych. Na dziedzińcu są prowadzone zajęcia dla dzieci, gry na olbrzymich planszach oraz wypożyczalnia strojów historycznych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto