Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Depresja. Bezpłatne konsultacje w oddziale Dziennika Zachodniego z terapeutami grupy JA

MPK
Aby oswoić depresję, nie trzeba się jej bać. Macie pytania, wątpliwości? Przyjdźcie, w spokojnej i dyskretnej atmosferze porozmawiacie z terapeutami z Grupy JA. W czwartek w Gliwicach w oddziale redakcji DZ czekają na Was specjaliści.

Depresja to choroba, która wciąż w naszym społeczeństwie jest tematem tabu. Nie może tak być, bo takie schorzenie może kosztować ludzkie życie.

Jak pomóc sobie i innym? To trudne i może się odbyć z pomocą specjalistów. Ale ważne, bo depresja rzutuje na całe życie, także bliskich chorego. Można z nią żyć, ale trzeba wiedzieć, jak ją obłaskawić. Wciąż jednak jest tematem tabu. Zmieńmy to!

W naszej redakcji w Gliwicach będą dyżurowali doświadczeni terapeuci z grupy JA.

Jak zapewnia Igor Dercz, menedżer grupy terapeutów i trenerów JA, będzie można się do nich zgłosić z pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi zarówno siebie, jak i bliskich. Albo po prostu - jeśli chcecie Państwo poszerzyć swoją wiedzę na ten temat.

Skorzystajcie z okazji, bo konsultacje u nas są bezpłatne i będzie okazja porozmawiać z terapeutami w spokojnej i dyskretnej atmosferze.

Konsultacje odbędą się w redakcji w Gliwicach, ulica Zwycięstwa 14, III piętro (budynek Proximus). Informacje także pod nr 32 634 21 72, ale konsultacje tylko osobiście.
Terapeuci będą dyżurowali u nas od godz. 12.00 do 15.00. Po prostu przyjdźcie!

Ja i depresja. Czy jestem chory?

Depresja to choroba ciała i duszy. Nie wybiera rasy, narodowości, a nawet wieku. Podstępna, czasem trudno uchwytna, zdarza się, że prowadzi do samobójczej śmierci. Choroba cywilizacji. Wspólna akcja społeczna Dziennika Zachodniego, radia Plus Śląsk i Grupy Ja ma spowodować, że Ci, których ona dotyka, zauważą depresję i jej potężne dalekosiężne reperkusje, zaczną z nią skutecznie walczyć. Poniżej znajdują się głównie wypowiedzi psychoterapeutów Grupy Ja, którzy pokazują wątek depresji z różnych stron.

- Psychoterapeuci Grupy Ja poruszają temat depresji z kilku powodów - mówi Igor Dercz, menedżer Grupy psychoterapeutów i trenerów Ja. – Po pierwsze, aby ją oswoić, nie bać się jej. Po drugie, aby wcześnie zidentyfikować objawy i zgłosić się o pomoc do specjalisty, nie leczyć się z pomocą googla i koleżanek z pracy. Ponieważ depresja dotknąć może każdego, w czasie akcji społecznie poprowadzimy konsultacje i grupę wsparcia.

WHO wskazuje, że depresja to czwarta choroba na świecie co do skali występowania. Prognozy mówią, że za kilka lat będzie jeszcze gorzej. Badania pokazują, że przynajmniej co 4 kobieta i co 7 mężczyzna miał w życiu epizod na tle depresyjnym. Wiele osób cierpi na depresję i nie wie, że to choroba. Niektórzy radzą sobie łykając reklamowany lek, inni zły nastrój poprawiają alkoholem.

Jak często chorzy na depresję popadają w nałogi?
-Najogólniej mówiąc o depresji można ją traktować jako swoiste zatrzymanie energii życiowej, co powoduje obniżenie nastroju, pojawienie się smutku, osamotnienia, bezsilności, bezradności - mówi Adam Matuszkiewicz - psychoterapeuta, terapeuta uzależnień. -Człowiek w depresji traci sens i cel życia. Pojawiają się myśli rezygnacyjne. Depresja metaforycznie to takie okulary, bynajmniej nie różowe. Świat widziany przez nie jest na ogół szary, miałki i nijaki. Znika radość, chęć działania, tworzenia. Dla osób przeżywających takie stany wszelkiego rodzaju środki zmieniające nastrój są czymś nader atrakcyjnym. Alkohol jest skutecznym antydepresantem. Działa tu i teraz. Tworzy jednak niebezpieczny związek. Pogłębia depresję i rodzi ryzyko uzależnienia. Obniża i tak już mocno osłabioną odporność emocjonalną. Pozornie to co wydaje się skuteczne w dłuższej perspektywie jest zagrażające.

Czy depresja może wywołać inne choroby?
-Depresja towarzyszy lub współwystępuje z innymi chorobami. Często występuje na przykład u osób z cukrzycą. Osoby cierpiące na depresję zmniejszają aktywność fizyczną, co może spowodować wzrost wagi, a to bezpośrednio wpływa na częstość wystąpienia cukrzycy. Oczywiście procesowi współwystępowania obu chorób towarzyszą jeszcze inne bardziej skomplikowame procesy biochemiczne - mówi psychoterapeuta Kamila Dercz. -Częsta jest również sytuacja, kiedy pierwotnie występuje cukrzyca, a wtórnie pojawiają się sygnały depresyjne. Statystyki mówią, że 19% diabetyków cierpi na depresję a prawie 60% przeżywa silny stres związany z chorobą. Z obniżonym nastrojem spotykam się już u dzieci i młodzieży chorych na cukrzycę. Zmagania z dietą, „cukrami”, akceptacją przez kolegów i koleżanki, ograniczeniami, ciągłą kontrolą i strachem przed niedocukrzeniem to zwykły dzień diabetyka. To ważne, aby nie przeoczyć pierwszych sygnałów depresji i odróżnić je od zwykłych wahań nastroju, które są przecież specyfiką okresu dojrzewania.

Czy depresja dotyka bardziej osoby w trudnej sytuacji materialnej?
-Gdyby mówić o depresji u osób objętych wsparciem ośrodków pomocy społecznej - mówi Monika Berdecka - psychoterapeuta, pracownik ośrodka pomocy społecznej, to nie różni się ona zasadniczo w swoim przebiegu i objawach od depresji np. maklera giełdowego. Tu i tu możemy zaobserwować obniżenie nastroju, pesymizm, zaburzenia snu, zmęczenie i niski poziom energii, pesymizm oraz wycofywanie się z kontaktów społecznych.
To, co może różnicować, to wielość problemów, z którymi borykają się na co dzień klienci pomocy społecznej, ich złożoność i specyfika. Ponadto w przypadku osób długofalowo korzystających ze wsparcia ośrodków pomocy społecznej, tj. osób dotkniętych ubóstwem, długotrwale bezrobotnych, bezdomnych czy niepełnosprawnych z depresją ściśle związane jest zjawisko wyuczonej bezradności, czyli poczucia, że moja osobista kontrola oraz wpływ na sytuację życiową, w jakiej jestem jest nieefektywna i nie ma z niej drogi wyjścia.

Depresja nie jest chorobą okresu dzieciecego. Czy to prawda?
Do niedawna uważano, że depresja jest problemem wyłącznie ludzi dorosłych mówi Jagoda Nowak - psychoterapeuta, psycholog szkolny. Dopiero badania oraz zainteresowanie tą problematyką sprawiło, iż uznano, że na depresję chorują również dzieci i młodzież. W badaniach nad przyczynami depresji dzieci analizuje się wpływ środowiska rodzinnego, roli rodziców w wychowaniu dzieci oraz psychopatologii rodziców.
Niski poziom umiejętności społecznych bywa jedną z przyczyn wystąpienia depresji. Jednak kluczowym powodem wystąpienia depresji jest brak pozytywnych wzmocnień ze strony środowiska, które dziecko odbiera jako wrogie, co z kolei rodzi negatywne myśli i destrukcyjne zachowania - podstawowe w diagnozie depresji u dzieci. Myślą o sobie źle, że są do niczego, nic nie potrafią, są gorsze.

Grupa JA: zespół terapeutów i trenerów
www.ja.info.pl

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto